Site Kuralları

24.02.2021 16:34

OYAK ERYAMAN KONUTLARI

YAŞAM KURALLARI

1. Genel Kurallar:

a. Blok ortak kullanım alanı olan koridor, girişler ve sahanlıklara görüntüyü bozacak ve hareketi engelleyecek şekilde dolap, çocuk arabası, bisiklet, saksı vb. eşyalar koymayınız.

b. Sığınak, çatı aralığı ve yangın merdiven boşluğuna hiçbir malzeme koymayınız. Belirtilen alanlarda bulunan malzemelerin çöp olarak değerlendirileceği ve görevliler tarafından toplanılıp atılacağını unutmayınız.

c. Kapı önlerine kısa bir süre de olsa ayakkabı, terlik, şemsiye gibi eşyaları bırakmayınız.

ç. Kapı önlerine çöp toplama saatleri dışında çöp vb. bırakmayınız.

d. Site içinde, koridorlarda gürültü kirliliği yapmamaya özen gösteriniz. Kapıların sert açılıp kapanması, temizlik yaparken eşyaların çekilmesi, özellikle de gece geç saatlerde komşuları rahatsız edecek gürültüler yapmamaya dikkat ediniz.

e. Blok giriş ve sahanlık duvarlarının temiz tutunuz, izinsiz ilan vb. şeyler yapıştırmayınız, çocukların duvarları yazı ve resimlerle kirletmelerini önlemek maksadıyla gerekli özeni gösteriniz.

f. Blok giriş kapılarının, devamlı kapalı tutunuz.

g. Balkonlardan dışarı doğru çamaşır asmayınız, balkonlarında çamaşır askılığı dışında bir yöntem kullanmayınız. Pencerelerden, balkonlardan bahçeye halı ve çeşitli kirli örtü silkelemeyiniz. Sigara izmariti ve çöp atmayınız.

h. Dairenizde, siteye zarar verecek arızalar varsa (elektrik-su ve kalorifer boruları sızıntıları–korozyon) mutlaka tamir ettiriniz.

ı. Eşya taşırken duvarların, asansörlerin çizilmemesine özen gösteriniz

i. Sitemizin otoparkı, daire sayısı kadardır (Her daire için bir ad/211 ad.),  aracınızı, park için ayrılmış çizgiler arasına sığacak biçimde, düzgün park ediniz. Lütfen, araçlarınızı blok önlerine veya otopark çizgisi olmayan yol kenarlarına, park etmeyiniz.

j. Kabul ettiğiniz, misafir/ziyaretçilerinizin araçlarını site dışındaki park yerlerine park ettiriniz.

k Balkon ve pencere önlerine düşebilecek biçimde saksı vb. malzemeleri güvenlik açısından koymayınız.

l. Sitemiz içi, bahçesi ve çevresinde olumsuz ve emniyetsiz gördüğünüz her durumu yönetime bildiriniz.

m. Sitemizin bakım ve onarım hizmetlerinin düzenli yürütülmesi için, aidat ve diğer ödemelerimizi (varsa birikmiş borçlarımızı) geciktirmeden ödeyiniz.

n. Lütfen, çocuklarınızı, geç saatlere (23.00) kadar, dışarıda, oyun parklarında yalnız bırakmayınız. Çocuklarınızı, geç saatlerde, gürültü, taşkınlık ve site sakinlerini rahatsız edecek davranışlarda bulunmamaları konusunda sürekli olarak uyarınız.

o. Çatı ve balkonlara anten takmayınız ve bu konularda yönetime talepte bulunmayınız.

ö. Bina dış görünümünü etkileyecek herhangi bir değişiklik yapmayınız. Lütfen Balkonlarınızı yönetimin belirleyeceği cam balkonları sitemi  dışında kaplama yapmayınız.

p.Dairelerde kedi, köpek, tavşan ve kümes hayvanları beslemeyiniz.

rDairelerinizde rahatsız edici duman ve koku çıkaran uygulamalar yapmayınız.

s. Daire içinde yapacağınız tadilatları hafta içinde ve saat 10:00 -18:00 arasında yapınız. Hafta sonları gürültüye neden olacak tadilatlar yapmayınız.

ş. Konutunuzda tadilat yaptıracak iseniz, çıkan inşaat atıklarını, poşetler/torbalar içerisine koyulduktan sonra çevrede uzun süre beklemeden site dışarısına çıkarınız. Bu konudaki sorumluluğun kendinizde olduğunu unutmayınız.

t. Güvenliğiniz için yeni aldığınız veya sattığınız araçlarınızın plaka numaralarını en kısa zamanda yönetime mutlaka bildiriniz.

u. Site içerisinde veya site çevresinde tehlikeli maddeler taşıyan (yanıcı, patlayıcı, kimyasal) araçların park edilmesine kesinlikle izin verilmemektedir. Bu konuda güvenlik görevlilerini uyarınız.

ü. Çocuk oyun parkları ve spor aletleri alanlarında, 6 yaşından ufak çocuklar yalnız başlarına, refakatsiz bırakılmamalıdır. Emniyet, sağlık, güvenlik, kaza sorumluluğu, ailenindir. Çocuk oyun alanı aletlerini, 12 yaşından büyük çocuklar kullanamaz, Lütfen, çocuklarımıza, gerekli uyarıları yapalım.

v. Sitede görevlendirilen kişilere, görevleri dışında ve mesai saatleri içerisinde özel işler vermeyiniz. Site görevlileri ve güvenlik elemanları ile yaşadığınız problemleri yönetime bildiriniz.

2.    OYAK Eryaman Konutları  Sitesine Giriş Kuralları:

Değerli Sakinlerimiz ve Misafirlerimiz, GİRİŞ, ÇIKIŞLARDA MUTLAKA KURALLARA UYUNUZ.

a.        Araç Girişleri:

1.Sitemize, araçla girişlerinizde, Güvenlik görevlilerinden giriş, çıkış bariyerlerinin açılmasını talep etmeyiniz. Güvenlik görevlileri, kesinlikle bariyerleri açmayacaktır. Lütfen sizlere verilen uzaktan kumandaları kullanınız, herhangi bir problemde yardım isteyiniz.

2. Sitemize araçla giriş yapmak isteyen ve bariyer kumandası olmayanlar için mutlaka kimlik kontrolü yapılacaktır. Site kayıtlarında mevcut olmayan şahıslar gerekli araştırma ve koordinasyon kurulduktan sonra siteye giriş yapabilecektir.

3. Bir öndeki araç giriş yaptıktan hemen sonra, bariyerler açıkken, lütfen kontrolsüz bir şekilde giriş yapmayınız, bariyerin inmesini bekleyiniz. Bariyerlere çarpma dolayısıyla, araçta veya bariyerlerde oluşabilecek hasarlardan site yönetimi sorumlu olmayacaktır. Bariyer açıkken kontrolsüz giriş yapan araçlar, takip ve kontrol edilecektir.

4.  Alışveriş servisleri, arabaları site içersine kesinlikle alınmayacaktır.

5. OYAK Eryaman Konutları  Sitesine: kendi başlarına satıcı veya pazarlamacı araçları giremezler.

6. Taksi çağrıldıktan sonra, lütfen dairenizi terk etmeyin ya da güvenliğe bilgi verin, taksi onayı sizin tarafınızdan verilmeden, siteye alınmayacaktır.

b.        Yaya Girişleri:

1.Sitemize, yaya giriş yapmak isteyen, tüm şahısların kimlik ve kayıt kontrolü mutlaka yapılacaktır. Site kayıtlarında mevcut olmayan şahıslar gerekli araştırma ve koordinasyon kurulduktan sonra siteye giriş yapabilecektir.

2. Tüm yaya girişlerinde, çanta, paket, poşet vb. malzemeler, gerektiği ve şüpheli durumlarda 5188 sayılı kanun kapsamında kontrol edilecektir.

c.      Ziyaretçilerle İlgili Hususlar:

1. Misafirlerinizi, önceden güvenliğe bildirmeniz, sizlere daha hızlı ulaşım sağlayacaktır. Normal ziyaretçiler ve misafirler; bağımsız bölüm sakini tarafından önceden bildirim yapılmadığı takdirde, durdurulacak, kime geldiği sorulacak, teyit alınacak, kimlik kontrolü yapılacak ve kimlik vb. bırakması istenecek, ziyaretçi kartı verilerek siteye alınacaktır.

2. Dairenizde yapılacak tüm tadilatlarla ilgili olarak yönetime, güvenliğe bilgi vermeniz, gelecek çalışma ekiplerine giriş ve çıkışlarda kolaylık sağlayacaktır. Tamirat, tadilat, taşeron hizmet vb. nedenlerle gelenler, kimlik sorma işlemine tabi tutulacak ve bağımsız bölüm sakininden teyit alınarak ilgili yerlere yönlendirilecektir.

3. Siteye devamlı gelmesi muhtemel birinci derece yakınların, veya ev hizmetlisi, çocuk bakıcısı vb. listesi, site yönetimine verilmesi gerekmektedir. Bakıcı ya da temizlik personellerinizi güvenliğe, yönetime bildirmeniz, giriş ve çıkışların sorunsuz olmasını sağlayacaktır. Bu durumdaki kişilerin listesi giriş kapılarında bulundurulacak ve kendilerine standart güvenlik prosedürleri uygulanmayacaktır.

4.  Ziyaretçi araçlarının, site içerisine girmesi  konusunda güvenlik görevlilerine baskı yapmayınız.

ç.      Posta Ve Kurye Hizmetleri:

1Ana giriş kapılarında görevli güvenlik personelinin, site sakinlerine gelen posta ve kurye benzeri evrakı teslim alma görevi yoktur. Bu konuda ısrarcı olunmaması gerekmektedir.

2. Gelen posta ve kuryeden ele teslim edilmesi gerekenler, sakinden teyit alınarak bağımsız bölüme gönderilecek ve PTT görevlisi kanalıyla yapılan tebligatlar hariç diğer teslimatlar ise ilgili dağıtım personeline eşlik edilerek blok girişlerindeki posta kutularına bırakılacaktır.

d.     Diğer Hususlar:

1. Güvenlik görevlilerine her türlü emanet bırakılması özellikle dairelere ait anahtarlar yasaklanmıştır bu konuya gerekli özeni göstermenizi rica ederiz.

2. Site içerisindeki bütün araçlar için, hız limiti AZAMİ 20KM/SAAT’ tir.

3. Lütfen, Site görevlileri ve güvenlik elemanları ile yaşadığınız problemleri yönetime bildiriniz

3. Su:

a. Sitemizde yedek su deposu mevcuttur. Şehir şebekesinden gelen su depo üzerinden hidrofor sistemiyle dairelere ulaşmaktadır. Şehir şebekesi suyu kesildiğinde depodaki su yaklaşık yarın gün sitemize yetmektedir.

b. Şehir şebeke suları kesildiğinde depomuzdaki suyun, sakinlerimizce tasarruflu kullanımı çok önem arz etmektedir.

c. Çevre sulamalarındaki su arızalarını ilgililere bildirelim.

ç. Dairenizden uzun süreli ayrılışlarda su vanalarınızı kapatınız.

d. Arıza ve onarım nedeniyle elektrik ve su vanaları kapatılabilir. Kesinti hallerinde sebebini öğrenmeden ve ilgililerle konuşmadan her hangi bir işlem yapmayınız.

4. Elektrik:
         a. Elektrik kesilmelerine karşı jeneratörlerimiz blokların ortak alanlarına (asansör, hidrofor) akım vermektedir.

b. Dairenize ait ana sigorta attığını belirlediğinizde site yönetimine veya güvenliğe haber veriniz. Elektrik sayaçları her bloğun alt sığınak girişlerindeki ana panolardadır. Bu nedenle yetkili bir personelin müdahale etmesini bekleyiniz.

c. Elektrik sayacının üzerindeki mühre hiçbir şekilde müdahalede bulunmayınız.

ç. Çevreyi aydınlatmak için, enerji tüketimine azami riayet edilmekte olup bazı yerlerde zaman ayarlayıcı kullanılmakta ve bütün lambalar tasarruf esaslı ampullerdir

d. Ortak alanlardaki herhangi bir elektrik arızasını gördüğünüzde ilgililere bildirilmesinde yarar vardır.

5.  Taşınmalar:

a. Site içine veya dışına taşınmadan önce mutlaka site yönetimine bilgi veriniz.

b. Taşınma esnasında güvenlik personellerince size bir bilgi formu verilecektir, bu formu tam olarak doldurunuz ve güvenlik personeline geri teslim ediniz.

c. Taşınma sırasında ortak alanlara verilen zarardan sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

ç. Siteden dışarı taşınmalarda, kiracılardan ev sahibinin haberi olup olmadığı teyit alınacaktır.

d. Siteye aidat borcu olanlar, dışarı taşınmadan önce borcunu ödeyecek ve sonra taşınması için izin verilecektir.

e. Site yönetiminin çalışma saatleri içinde taşınma esas olmalıdır. Mümkün değilse yönetimle önceden görüşünüz ve bilgi veriniz. Konutunuza taşınmadan ve konutunuzdan taşınmadan önce taşınma gününüzü yönetime bildiriniz.

f. Taşınma sırasında büyük ebatlı eşyalar için asansör kullanılmaz ve uygunsuz kullanımı önlemek amacı ile blok asansörü devre dışı bırakılır.

g. Sitemize taşındığınız zaman 1774 sayılı kimlik bildirme kanunu gereği 10 gün içerisinde kimlik bildirim formu tanzim ederek site yönetimine veriniz.

h. Taşınma esnasında yeşil alanlara zarar vermeyiniz, bu konuda nakliyecilerinize nezaret ediniz, koli vb. atıkları çevrede bırakmayınız.

6. Güvenlik, Temizlik, Peysaj Hizmetleri:

a. Site ile ilgili talep ve önerilerinizi site yönetimine, e- posta adresine bildirebilirsiniz (bknz.ana sayfa iletişim)

E-mail-1:oyakeryamansiteyonetimi@mynet.com

E-mail-2:yonetim@oyakeryamansitesi.com

b. Sitede çalışan personellerin görevlerine müdahale edilmeyecektir. Çalışanlar, yönetimin aldığı kararlar doğrultusunda talimatları uygulamaktadır.

c. Sitede çalışan hizmet firmasının veya sitenin elemanlarından görevleri dışında isteklerde bulunulmamalıdır.

ç. Emniyet acısından tatile veya başka bir yere uzun süre gidecek site sakinleri ayrılmadan önce site yönetimine bilgi vermeli kendilerine ulaşılabilecek telefonlarını kontrol ettirmelidirler.

d. Bağımsız bölümü satın alan veya kiracı olarak siteye taşınan bağımsız bölüm sakinlerinin bilgi almak için site yönetimine müracaat etmeleri gerekmektedir.

e. Site içinde kişisel nedenden dolayı olan zararlar, ilgili şahıslar veya ebeveynleri tarafından tazmin edilecektir.

7. Dinlenme Alanları:

a. Bağımsız bölüm sakinleri dinlenme alanlarını kullanırken, çevreyi rahatsız etmemeye özen göstermelidir.

b. Dinlenme alanlarına sigara, kağıt mendil, plastik bardak vb. çöp atılmamalıdır.

c. Yeşil alanlara kesinlikle girilmemelidir.

ç. Yeşil alan sulama suları kesinlikle içilmez ve temizlik amaçlı kullanılamaz.(paspas ve araç yıkama gibi)

8. Güvenlik:

a. Giriş ve çıkışlarda mutlaka güvenlik kurallarına uyunuz.

b. Misafirleriniz önceden güvenliğe bildirmeniz sizlere daha hızlı ulaşım sağlayacaktır. Bakıcı yada temizlik personellerinizi yönetime bildirmeniz ve görevli kartı çıkartmanız giriş ve çıkışların sorunsuz olmasını sağlayacaktır.

c. Dairenizde yapılacak tüm tadilatlarla ilgili olarak yönetime bilgi vermeniz ve alınacak yazı ile gelecek çalışma ekiplerine giriş ve çıkışlarda kolaylık sağlayacaktır.

ç. Taksi çağrıldıktan sonra lütfen dairenizi terk etmeyin ya da güvenliğe bilgi verin taksi onayı sizin tarafınızdan verilmeden siteye alınmayacaktır.

d. Taşınma, Tamir ve dekorasyonlarda uyulması gereken saatler aşağıya çıkarılmıştır. Bu saatler dışında çalışmaya ve taşınmaya izin verilmez çok mücbir bir sebep olursa yönetim tarafından 1 saat daha uzatılabilir. Pazar günleri taşınma, çalışma ve tadilat yapılamaz.

e. Güvenlik görevlilerine her türlü emanet bırakılması özellikle dairelere ait anahtarlar yasaklanmıştır bu konuya gerekli özeni göstermenizi rica ederiz.

f. Güvenlik ile ilgili ve diğer tüm konularda yönetimle görüşmenizi rica ederiz.

10. Otoparklar:

a. Sitemizin otoparkı, daire sayısı kadardır (Her daire için bir ad/211 ad.), lütfen aracınızı, park için ayrılmış çizgiler arasına sığacak biçimde, düzgün park ediniz. Lütfen, araçlarınızı blok önlerine veya otopark çizgisi olmayan yol kenarlarına, park etmeyiniz.

b. Sitemizdeki araç park sayısı, sınırlı olduğundan misafir  ve ikinci araçlar site dışındaki araç park yerine park edilecektir. Etmeyenlerin araçları çektirilecektir.  

c.  Araçlar park bölgelerinde belirlenen düzende ve park çizgilerini taşmayacak şekilde park edilmelidir. Aksi şekilde hareket eden araç sahipleri, uyarılacak, uyarıya uymayan araç sahibinin aracı, yönetim tarafından çektirilecek ve çektirilme ücreti ilgili araç sahibine fatura edilecektir.

d. Araç içindeki çöpler veya küllükler, otopark bölgelerine boşaltılmamalıdır.

e. Araç yıkama, paspas temizliği, yağ değişimi, çevreyi kirletici onarımlar, araç park bölgelerinde yapılmamalıdır.

f. Araç park bölgelerinde, çocukların oyun oynamasına müsaade edilmemelidir. Olası kazalara karşın çocukların uyarılmaları velilerin sorumluluğundadır.

g. Park bölgelerinde bırakılan araçlara, kıymetli eşyalar (Cep telefonu, dizüstü bilgisayar vb.) görünür bir şekilde bırakılmamalıdır.

h. Site içerisindeki bütün araçlar için, hız limiti AZAMİ 20KM/SAAT’ tir.

ı. Park bölgesinde bırakılan araçların üzerlerinde anahtar bırakılmaması, araç terk edildiğinde, araç kapılarının kilitli bırakılarak, hırsızlığa karşın kişisel önlemler alınmalıdır.

i. Blok girişleri önüne kısa süreli de olsa kesinlikle araç park edilmeyecektir.

j. Ziyaretçi araçlarının, site içinde sürekli olarak park edilmesi konusunda, güvenlik görevlilerine baskı yapılmamalıdır.

k. Araç anahtarları hiçbir surette site görevlilerine (Güvenlik, temizlik, teknik vb.) teslim edilmeyecek. Olası olaylar karşısında sorumluluk, araç anahtarını teslim eden kişide olacaktır.

l. Araç park ederken, ambulans, yangın aracı, vb. acil yardım araçlarının geçişlerini engellemeyecek şekilde park edilmelidir.

m. Site sakinleri blok girişine yakın olması sebebiyle, yol üzerine araçlarını park edemez.

n. Araç park bölgelerine bisiklet bırakılmamalıdır.

o. Açık otoparkta araçların uygun şekilde park edilmesine dikkat edilir. Otopark alanında can güvenliği açısından tehlike oluşturacak şekil ve hızda araç kullanılmaz. Trafik işaret ve kurallarına riayet edelim.

ö. Site sakinimiz, acemi sürücülerin, şoförlüklerini geliştirmek için site içinde deneme sürüşleri, şoförlüğü öğrenme, pekiştirme çalışmaları, sürüş eğitimi almaları, vermeleri kesinlikle yasaktır.

11. Yeşil Alanlar:

a. OYAK Eryaman Konutları Sitesindekiyeşil alan/peyzaj donanımın bakımı, halihazır da Oyak İnş. Firmasıyla 1 senelik sözleşmesi olan Peyzaj firması ile yapılmaktadır.

b. Lütfen, Peyzaj donanımındaki çiçekler ve bitkileri koparmayınız, zarar vermeyiniz.

c. Lütfen, çimler üzerinde; top oynamayın, oynatmayın, bisiklete binilmesine izin vermeyin, köpek gezdirmeyin ve yürümeyiniz.

ç. Yürüyüş için site içinde ekili olmayan yolları kullanın, yeşil alanlarda yürüyüş yapmayınız.

d. Site yönetiminin bilgisi dışında ortak bahçe alanlarına çiçek, çalı formu, bitki, ağaç fidan dikmeyiniz.

e. Site sakinleri ortak alanları gelişi güzel veya kullanım amacı dışında kullanılamaz. Bağımsız bölüm sakinleri peyzaj projesine aykırı herhangi bir ekim veya dikim yapamazlar.

f. Yeşil alanlara sigara izmariti vb kirletici maddeler atılması uygun değildir.

g. Mevcut yeşil alanlardaki bitkiler kişisel düşüncelerle site yönetimine bilgi verilmeden sökülmeyecektir.

h. Yeşil alanlardan diğer site sakinlerinin de faydalanacağı düşünülerek bu alanların ev hayvanları tarafından kirletilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

i. Çocuk oyun grupları, parklarında evcil hayvanlarınızı dolaştırmayınız.

12. Ziyaretçilerle İlgili Hususlar:

a. Siteye devamlı gelmesi muhtemel birinci derece yakınların, veya ev hizmetlisi, çocuk bakıcısı vb. listesi, site yönetimine verilmesi gerekmektedir. Bu durumdaki kişilerin listesi giriş kapılarında bulundurulacak ve kendilerine standart güvenlik prosedürleri uygulanmayacaktır.

b. Normal ziyaretçiler ve misafirler; bağımsız bölüm sakini tarafından önceden bildirim yapılmadığı takdirde, durdurulacak, kime geldiği sorulacak, teyit alınacak, kimlik kontrolü yapılacak ve kimlik, ruhsat vb. bırakması istenecek, ziyaretçi kartı verilerek siteye alınacaktır.

c. Tamirat, tadilat, taşeron hizmet vb. nedenlerle gelenler, kimlik sorma işlemine tabi tutulacak ve bağımsız bölüm sakininden teyit alınacaktır.

ç. Misafir ve ziyaretçi araçları ilgili daire sakininin sorumluluğunda araç park bölgelerine park ettirilecektir.

d. Ziyaretçilerin site kurallarına uymaları, ilgili site sakininin sorumluluğunda olacaktır.

e. Bütün bağımsız bölüm sakinleri, evlerinde çalıştırdıkları yardımcı elemanların, isimlerini ve telefon numaralarını site yönetimine bildireceklerdir.

13. Daire İçi Onarımlar:

a. Bağımsız bölüm sakinlerince bölüm içinde yapılacak tüm onarımlar, hafta içi 10: 00 – 17: 00 saatleri arasında yapılmalıdır. Hafta sonu ve tatil günlerinde gürültülü tadilat işlerinizi daire sakinlerinden izin alarak yapınız.

b. Bağımsız bölüm içinde yapılacak onarım işleri hakkında önceden site yönetimine bilgi veriniz ve yönetim planındaki esaslara uyunuz.

c. Bağımsız bölüm sakinlerince, bağımsız bölüm içi onarım işlerinin kısa sürede ve çevreye rahatsızlık vermeden bitirilmesine özen gösterilmelidir. Onarım sırasında oluşan inşaat atıkları, onarımın tamamlanmasından sonra çevreyi kirletmeyecek şekilde bağımsız bölüm sakini tarafından veya onarımı yapan firma tarafından site dışına çıkarılmalıdır.

ç. Bağımsız bölüm sakinleri tarafından onarım için gelecek firma çalışanlarını ve araç plakalarıyla ilgili bilgileri site yönetimine bildiriniz. Güvenlik konusunda, asla taviz verilmesi talebinde bulunmayınız.

14. Blok Dış Cepheleri:

a. Blok dış cepheleri ve balkon içlerinde, blokların genel görüntüsüne uymayan veya görüntüyü bozabilecek değişiklikler yapmayınız.

b. Bağımsız bölüm sakinleri site yönetiminden bilgi almadan, bağımsız bölümlerin perde betonları ve taşıyıcı duvarlarında delme, kesme, tadilat işlemleri yapmamalıdır. Perde duvarlarını delmek bina statiğine zarar vereceğinden, sorumluluk daire sahibine ait olacak ve haklarında dava açılabileceğini unutmayınız.

c. Bahçe katları ve çatı katları bağımsız bölüm sakinlerince site yönetiminden izin alınmadan, bahçe ve bahçeden bağımsız bölüm girişine herhangi bir teçhizat veya dikim yapılmayacaktır.

ç. Bahçe katını kullanan bağımsız bölüm sakinleri, güvenlik nedeni ile koruyucu veya önlem amacı ile ağaç çit vs yaptıracakları zaman site yönetimine danışarak hareket etmeleri gerekir.

d. Bağımsız bölüm sakinleri tarafından pencere veya balkonun aynı renkle bile olsa boyanması mümkün değildir.

e. Zemin, bahçe katında bulunan bağımsız bölüm sakinleri, güvenlik nedeni ile demir parmaklık yaptırmayacaklardır.

15. Balkonlar:

a.Balkonlara dışarıdan görülebilecek ve estetiği bozacak şekilde eşya koymayınız. (kova, süpürge, çöp kutusu, bisiklet, vs)

b. Balkon korkuluklarına ve Fransız balkon puntellerine dışarıdan çiçeklik asmayınız.

c. Balkon ve pencerelere tente, branda, şemsiye, bez gibi görüntü kirliliği yaratacak eşyalar koymayınız.

ç. Balkon ve korkuluklara çamaşır havalandırma ve kurutma amaçlı halı kilim vs. asmayınız.

d. Balkon ve pencerelerden halı, kilim, vs. şeyler silkelenmeyiniz ve sigara izmariti atmayınız.

e. Balkonların mümkün olduğunca akan su ile yıkanmaması, yıkama yerine silinmesi, yıkanması durumunda alt bağımsız bölümlere suyun akmaması için dikkatli olunuz.

f. Balkonlarda kullanılacak eşyalarda genel uyuma dikkat ediniz, abartılı ve göze hoş gelmeyen dekorasyonlardan kaçınınız.

g. Balkonlarda çevreyi rahatsız edecek göze hoş görünmeyen düzensizliklere izin verilmeyecektir, balkonları kullanılmayan eşya deposu haline dönüştürmeyiniz.

h. Balkonlarda boru ve diğer teçhizat için inşaat firması tarafından bırakılan menfez dışında ve dış cephe mantolama sistemine ve bina statiğine zarar vermeyiniz.

ı. Balkon ve bağımsız bölümlerimizde: Radyo, teyp, televizyon ve müzik seti gibi sesli cihaz ve aletlerinizi kullanırken sesleri başkalarını rahatsız edecek şekilde açmayınız. Özel toplantılarınızı önceden komsularınıza ve site yönetimine haber verip, eğlenirken de rahatsız etmemek için azami özen ve dikkati gösteriniz.

16. Çöpler:

a. Sn. Oyak Eryaman Konutları Site Sakinleri; Sitemizin temizlik hizmetleri, 4 kişilik temizlik görevlisi ekibiyle yürütülmektedir. Temizlik ve çöp toplama hizmetleri aşağıdaki şekilde yürütülecektir.

b. Çöp Toplama Saatleri

 Blok içlerinin kokmaması ve kötü görüntülere mahal vermemek için; Lütfen, çöplerinizi sabah 08.00-09.00 akşam 15:00-16.00 cumartesi/Pazar 10.00 – 11.00  saatleri arasında kapı önlerine çıkarınız. Bu saatler dışında kapı önlerine çöp bırakmayınız.

c. Lütfen, çöplerinizi sızdırmayan sağlam çöp poşetlerinde, ağzı kapalı olarak kapı önüne bırakınız.

d. Otoparklar bölgesine veya blok girişlerine ‘daha sonra atılır’ veya ‘temizlik personeli alır düşüncesi ile çöp vb şeyler bırakmayınız.

e. Evden çıkardığınız eski eşyalarınızı veya atılacak büyük ebatta malzemeleri kat sakinleri tarafından çöp istasyonuna atılacaktır. Taşınma esnasında çıkan her türlü ambalaj malzemeleri de sakinler tarafından atılacaktır.

f. Temizlik hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve sitemize yakışır bir görüntü açısından lütfen görevlilere ve yönetime yardımcı olunuz.

g. Site yönetimimiz geri dönüşüme çok önem vermektedir. Bu maksatla gazete, kâğıt, plastik, cam şişe, vb gibi atıkları ayrı poşetlerde konulur ise temizlik personeli genel çöp konteynerlerinin içine ayrı ayrı koymaktadırlar.

17. Blok “Tesisat Şaftları:

DEĞERLİ OYAK ERYAMAN KONUTLARI SİTESİ SAKİNLERİ, Lütfen,

a. Bağımsız bölüm girişlerinde bulunan “Tesisat Şaftları” na, herhangi bir eşyanızı koymayınız.

b. Bilindiği üzere su ve doğalgaz tesisatları buralardan geçmek te, ve daire tesisat saatleri buralarda bulunmaktadır.

c. Ayrıca bu boşluklar, binaların havalandırılmasını da sağlamaktadır.

ç. Bu boşluklara konulacak eşyalar;

1. Üzerlerine yanlışlıkla atılabilecek söndürülmemiş sigara, ateş dolayısıyla yangın ve yanma riski oluşturabilir, doğalgaz tesisatının da buralardan geçmesinden dolayı, bir faciaya sebep olabilir.

2. İlgili görevli personelin buralarda bulunan doğalgaz ve su sayaçlarını okumasını engelleyecektir.

3. Bu tesisatta olabilecek arıza ve acil durumlara müdahale edilmesini engelleyecektir.

d. Bu boşluklar, blok yöneticileri tarafından düzenli olarak kontrol edilecek ve gerekli uyarılara rağmen, buralarda eşya görüldüğünde, bu eşyalar, çöp olarak değerlendirilecek ve site yönetimince temizlettirilecektir. Konu üzerinde titizlikle durulmasını ve uygulanmasını,

18. Aidatlar:

a. Bağımsız bölüm sakinleri aidatlarını her ayın 25.ine kadar ilgili bankanın şubesine yatırılacaktır.

            b. Gününde ödenmeyen aidatlara kanunda belirtilen gecikme tazminatı ile gecikme faizi uygulanacak ve icra takibi için yasal işlem başlatılacaktır.

c. Açıklama kısmına, ad, soyad, blok no, daire no, mutlaka yazınız.

19 İletişim:

a. Oyak Eryaman Konutları Toplu Yapı Site Yönetimi

 Eryaman Mah.Samsun 19 Mayıs Cad. No.5/E Blok  Site Yönetimi  Eryaman-Etimesgut/ANKARA

e-mail:oyakeryamansiteyonetimi @ mynet.com

Tlf&faks: 0312 283 25 55 GSM: 0543 656 37 12 GSM:0543 6563651

www.oyakeryamansitesi.com

b. Bölgesindeki önemli, acil ulaşılabilecek, ihtiyaç duyulabilecek telefon numaraları, ilan panosunda güncel olarak bulunmaktadır.

20. Site Yönetim Ofisinde bulunması gereken bilgi ve belegelerinizi bir an evvel tamamlamanızı rica ederiz..

a.  Site yönetimi tarafından oluşturulmuş “Oyak Eryaman Konutları Site Sakini Bilgi Formu” (yönetim ofisinde/güvenlikte bulunmaktadır) mutlaka doldurularak güvenliğe/yönetime teslim edilmesi kanun gereğidir, bu belgenizi teslim ediniz.

21. Çocuk Oyun Parkları/Grupları Kullanma Kuralları

1. Lütfen, emniyet, kaza önleme ve sağlık hususları açısından hazırlanmış olan kuralları uygulayın.

2. “Çocuk Oyun Parkları/Grupları”, her gün 08: 00– 21: 00 saatleri arasında kullanılabilecektir.

3. Sayın velilerimiz; Lütfen, “Çocuk Oyun Parkları/Grupları” nın bulunduğu alanlarda

a. Çocuklarımızın, oyun gruplarını sert ve hor kullanıcı hareketlerini,

b. Çevreyi rahatsız edecek şekilde bağırarak konuşmalarını,

c. Argo kelimeler kullanmalarını veya tezahürat yapmalarını,

ç. Taşkınlık çıkarıcı hareketlerde bulunmalarını önlemek için, çocuklarımızı, sürekli uyaralım ve takip edelim.

4. 6 yaşından ufak çocuklar yanlarında yetişkin veli/ refakatçileri olmadan “Çocuk Oyun Parkları/Grupları” aletlerini kullanamazlar. Bu konudaki sorumluluk velinindir.

5. 12 yaşından büyük çocuklar “Çocuk Oyun Parkları/Grupları” nı kullanmamalıdırlar.

6. Lütfen, “Çocuk Oyun Parkları/Grupları” nın bulunduğu alanlar içinde, aletlerin kullanılmasına engel olabilecek şekilde bisiklet, bebek arabası, çanta vb. eşyalar bırakmayınız.

7. Lütfen, “Çocuk Oyun Parkları/Grupları” nın bulunduğu alan içinde veya kenarlarındaki oturma gurubunda kabuklu kuruyemiş, yemek vb. yemeyelim ve alanların içine kirletici maddeler, özellikle cam malzemeler, meşrubat şişeleri, sigara izmariti vb. atmayalım, çöplerimizi bu alana bırakmayalım, bu konularla ilgili, çocuklarımızı, sürekli uyaralım.

8. “Çocuk Oyun Parkları/Grupları” bölgesi tabanına su, meşrubat vb. sıvı maddeler dökmeyiniz ve tabanı kayganlaştırmayınız, kirletmeyiniz.

9. Lütfen, her bir “Çocuk Oyun Parkları/Grupları” aletini makul bir süre kullanalım, özellikle ilgili aletleri kullanmak için bekleyenler olduğunda gerekli, nezaketi gösterelim ve çocuklarımızı uyaralım.

10. Bozuk, kırık, işlevini yerine getirmeyen “Çocuk Oyun Parkları/Grupları” aletlerinin site yönetimine bildirilmesi rica olunur.

11. Hijyen kurallarına uyunuz, kullanmadan önce ve sonrasında Çocuk Oyun Parkları/Grupları aletleri üzerindeki ter ve kirleri temizleyiniz.

 

Belirlenen kurallara titizlikle riayet etmenizi rica ederiz…

Sağlıklı huzurlu bir yaşam dileriz.

 

OYAK Eryaman Konutları Sitesi Toplu Yapı Yönetimi